home-and-life

Rachunek za prąd – jest nowa opłata

rachunek za prąd nowa opłata.jpg

Wczoraj otrzymałam rachunek za energię elektryczną. Zauważyłam, że w części za dystrybucje energii pojawiła się nowa opłata – opłata OZE. Nie jest to jakaś niewiadomo jaka wysoka opłata. Przeczytałam, że za każde 1 MWh zużytej energii jest pobierana opłata w wysokości 2,51 zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone dla zielonej energii, a konkretnie na system wsparcia. W dniem pierwszego lipca weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii i od lipca na rachunkach za prąd pojawiła się opłata OZE.

Raczej nie zauważymy znaczących podwyżek bowiem przeciętna rodzina zapłaci więcej o jakieś 10 zł w skali roku. Biorąc pod uwagę, że rachunki otrzymuje co dwa miesiące to każdy mój rachunek wzrośnie o jakieś 1,66 zł. Wspomniana stawka jednak obowiązuje tylko do końca tego roku. Niewiadomo ile będzie wynosić opłata w przyszłym roku i w kolejnych latach.

Ponoć to jeszcze nie koniec dodawania opłat za prąd. Na naszych rachunkach ma się pojawić tzw. opłata mocowa. Ona podobnie jak opłata OZE będzie częścią opłat za dystrybucje energii elektrycznej pobieranych przez OSD. Ta opłata będzie mieć na celu przede wszystkim wsparcie finansowania inwestycji w energetykę konwencjonalną. Póki co nie znalazłam informacji, ile konkretnie będzie wynosić ta nowa opłata.